Haber Detayı
08 Aralık 2019 - Pazar 14:39
 
Aziziye Salkım Domates Üretecek
Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan, basınla istişare toplantısında buluştu. Orhan, her geçen gün gelişen, dönüşen ve büyüyen bir ilçe olduklarını belirten Başkan Orhan, “Termal Turizm Merkezi olan ilçemizde Termal Seracılık yaparak, salkım domates fidesi üreteceğiz” dedi.
Erzurum Haberi
Aziziye Salkım Domates Üretecek

Erzurum’un Aziziye İlçesi’nin Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan, Ilıca Termal Otel’de düzenlenen Basınla İstişare Toplantısında birbirinden önemli açıklamalarda bulundu. Yüz ölçümü bakımından Erzurum’un en büyük iki ilçesinden biri olduklarını belirten Başkan Orhan,  mahalle statüsündeki 69 köy ve merkez mahallelerde bütün alt yapı çalışmalarının bittiğini söyledi. Asfalt ve kilit taş çalışmalarını yüzde 95 oranında bitirildiğini aktaran Orhan, “ Alt yapı sıkıntılarımızın tümünü çözdük. Erzurum Büyükşehir Belediyemizle birlikte alt yapı çalışmalarını tamamladık. İlçemizdeki sosyal donatılarımızı da tamamlamış durumdayız” dedi.

 

Termal turizm Erzurum’un kalkınması için çok önemli

 

Bin 702 kilometre kare alana sahip Aziziye ilçesinin kalkınmasında en büyük rolün termal turizme ait olduğunu ifade eden Başkan Orhan, devletin yatırım projesi bakımından Palandöken Kayak Merkezi ile birlikte sadece Termal Turizm Merkezi’nin ilan edildiğine işaret etti.

 

Termal turizmin yılın 12 ayı faaliyette olduğunu belirten Başkan Orhan, “Bana göre Erzurum’un kış turizmi kadar termal turizmi de önemlidir. Termal turizm, direk sağlıkla alakalı olduğu için yılın 12 ayı fal bir turizm dalı. Onun için biz termal turizmden daha çok faydalanmak ve daha fazla gelirler elde etmek için  projeler üretiyoruz” dedi.

 

Yatırımcılar için Aziziye büyük şans

 

Temel belediyecilik hizmetlerini aksatmadan termal turizm içinde çalışmalara devam ettiklerinin altını çizen Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan, “Belediyecilikte katma değer ürettik, üretmeye de devam edeceğiz. Arazimiz bol ve elverişli, yeter ki, yatırımcı gelsin, biz her türlü kolaylığı gösteririz. Bedava arsa ve bedava termal su vermeye hazırız. Üstelik ilçemize yatırım yapacak olan girişimciler müthiş şekilde avantajlarımızdan faydalanır” diye konuştu.

 

TSK ile el sıkışma aşamasındayız

 

Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait arazilere devre mülk yapılması yönünde anlaşma yaptıklarını ifade ederek, “Deyim yerinde ise TSK ile anlaştık, şeker fabrikasının karşısındaki arazilerden bize vermeye razı oldular. Şu an sadece TSK ile el sıkışma aşamasındayız. El sıkıştığımızda devre mülk projesine start vereceğiz” dedi.

 

Termal seracılık tamam

 

Başkan Orhan, belediye olarak Termal Sera Projesini hayatiyete geçireceklerini ve MÜSİAD ile bu konuda bir de protokol yaptıklarını vurgulayarak, “Şu an ilçemizdeki termal suyun derecesi 39.7… Biz hafif bir dokunuş ile bu suyu yani enerjiği 50-55 dereceye çıkardığımızda termal seracılığı geliştireceği. Hayatiyete geçireceğimiz bu proje ile özellikle salkım domates fidesi üreteceğiz” şeklinde konuştu.

 

Aras EDAŞ’la enerji anlaşması

 

Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan, “Güneş enerjisi terminali projemiz var. Bizde bir üretim tesisi kuracağız. Bunun da anlaşmasını Aras EDAŞ ile yaptık” dedi.

 

Ilıca’daki kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında da bilgi veren Başkan Orhan, “Piknik alanımız yazın yeşil ve cıvıl cıvıl oluyor. Aziziye hızla gelişen ve büyüyen bir ilçe. Dadaşkent’in cazibesi artmış ki, nüfusumuzda da önemli ölçüde artış var. Dadaşkent’in yaşam merkezi olmasında ve insanların tercih etmesinde, sosyal donatılarımızı tamamlamış olmamızın da çok büyük katkısı var. Sosyal konut projemiz tamamlandı. Bahçelievler’de ise dönüşüm devam ediyor. Ilıcadaki dönüşüm sayesinde termal tesislerimizin çevresi de açıldı” dedi.

 

Dadaş başkanın Dadaş yardımcıları

 

Basınla İstişare Toplantısında Belediye Başkan Yardımcılarını da tanıtan Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan, Kayhan Alpagut, İlhan Umut Akdaş, Sedat Sirkecioğlu ve Ömer Faruk Töremen olmak üzere dört başkan yardımcısını da Erzurumlu olduğunu ve ortak özelliklerinin Erzurum’da Üniversite öğrenimini tamamladıklarını söyledi.

 

Belediye Başkan Yardımcılarının özelliklerinden ve yeteneklerinden övgü ile bahseden Başkan Orhan, ekibi ile birlikte başarılı olduklarını belirtti. Belediye Başkan Yardımcıları için basın mensupları, “Dadaş Başkanın Dadaş Yardımcıları” yorumunu yaptılar.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Aziziye, Salkım, Domates, Üretecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı