Haber Detayı
23 Temmuz 2018 - Pazartesi 21:25
 
Bedelli askerlik teklifinde ilk madde kabul edildi
Bedelli teklifinde madde görüşmelerine geçildi. Dövizli askerliği düzenleyen 1. madde ve bedelli askerlik süresini 21 güne düşüren tasarı, komisyonda kabul edildi.
GÜNDEM Haberi
Bedelli askerlik teklifinde ilk madde kabul edildi

Bedellide eğitim süresi 21 güne indi... TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nda asker kökenli AK Parti İstanbul Milletvekili Şirin Ünal'ın imzasını taşıyan önergenin kabulüyle bedelli askerlikte eğitim şartı 28 günden 21 güne düşürüldü. 

Yurt dışında yaşayanların 2 bin euro karşılığında bedelli askerlik yapması önerisi komisyondan geçti.

AK Parti Grup Başkanvekili Muş'tan bedelli askerlik açıklaması

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, bedelli askerlikle ilgili yaptığı açıklamada, ''Hem kamuda hem de özel sektörde çalışanlar için düzenlemede izinli sayılacaklar diye şart koyduk. Burada çalışanlarımız celp dönemlerine müracaat eder ve askere giderse bunları izinli sayacaklar'' dedi. 

AK Parti Grup Başkanvekili Muş, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda konuştu. Muş, bedelli askerlik konusunda karşı karşıya kalınan yığılmadan dolayı bunun çözümü için teklifte bulunduklarını ifade ederek, kararların net olduğunu kaydetti. Muş, bedelli askerlikle ilgili olarak temel eğitim konusunda, ''Hem kamuda hem de özel sektörde çalışanlar için düzenlemede izinli sayılacaklar diye şart koyduk.

Burada çalışanlarımız celp dönemlerine müracaat eder ve askere giderse bunları izinli sayacaklar. 38 yaştan sonra gelenler için 2 bin euro, 38 yaş öncesi için bin euroyu, bunu eşitledik. 2 bin euro yaptık. Türkiye'de 15 bin TL'dir. Makul bir fiyatla bu mesele teklif edilmiştir. Askere gidenler izinli sayılacaktır'' dedi.  

Bedelli askerlikle ilgili 25 yaş, 15 bin lira ve 21 günü içeren 2. madde, komisyonda kabul edildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bedelli, askerlik, teklifinde, ilk, madde, kabul, edildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı