Haber Detayı
28 Eylül 2018 - Cuma 17:10
 
Büyükşehir'in Dev Yatırımı Erzurum'un Çehresini Değiştirecek
Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan, Erzurum - Aziziye karayolu üzerinde bulunan Bilim, Müze, Doğa, Tarih ve Eğitim Park Projesi'nde inşaat çalışması tüm hızıyla devam ediyor.
Erzurum Haberi
Büyükşehir'in Dev Yatırımı Erzurum'un Çehresini Değiştirecek

Erzurum’un ve bölgenin bilimsel, kültürel, sosyal, tarihsel ve ekonomik potansiyelini işleyerek faydaya dönüştürmeyi amaçlayan ortak aklın şekillendirdiği “Kar tanesi, astronomi, sayılar, böbrek, kalp ve deprem eğitim araştırma merkezleri, müze parkları ve tarih duvarı’’ projesi adım adım ilerliyor.

 

Proje, Cumhuriyetimizin 100. yılında Türkiye’nin, bilimde, eğitimde, sanayide, teknolojide, kültürde, sanatta ve sporda dünya sıralamasında üst seviyelerde yerini almasını ve Erzurum’un da bilim, sanat, kültür, eğitim, tarih ve spor alanlarında bir cazibe merkezi olmasını hedeflemektedir.

 

Proje hakkında bilgi veren Trnet Şirketler Topluluğu İcra Kurulu Başkanı Şahin Karaman, "Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ve değerli ekibiyle her yaştan, her iş kolundan yerli ve yabancı yaklaşık üç bin 500 kişiden aldığımız bilgi, görgü ve deneyimi ortak akıl ve bilgi havuzunda birleştirerek ‘Uluslararası Gökyüzüşehri Parkını’ ortak faydaya yönelik olarak hazırlanıp ve yapımına başlandı." dedi.

 

Karaman, sözlerine şöyle devam etti;

 

"Her alanda hızlı bir değişimin yaşandığı günümüzde, kalkınmanın temelini hiç şüphesiz teknoloji üretebilen ve yeni bilgileri üretip kullanabilen, bilgiye sahip olan yüksek seviyede eğitilmiş, birikimlerini daha yaşanabilir bir dünya için somut projelere dönüştürebilen toplumlar oluşturmaktadır. Proje hazırlamak bir kültürdür. Bir anlayış, bir yaşam tarzıdır. Modern zamanların insanları artık büyük projelerle yaşamaktadır. Çünkü yaşamanın kendisi de bir projedir. Kaliteli yaşamak aynı zamanda güçlü bir projedir. Mevcut potansiyellerin faydaya dönüştürülmesi yaşam kalitesini arttırır.

Ortak aklın şekillendirdiği “Kar tanesi, astronomi, sayılar, böbrek, kalp ve deprem eğitim araştırma merkezleri, müze parkları ve tarih duvarı’’ projesi Erzurum’un ve bölgemizin bilimsel, kültürel, sosyal, tarihsel ve ekonomik potansiyelini işleyerek faydaya dönüştürmeyi amaçlamaktadır. Bu proje, Cumhuriyetimizin 100. yılında Türkiye’nin, bilimde, eğitimde, sanayide, teknolojide, kültürde, sanatta ve sporda dünya sıralamasında üst seviyelerde yerini almasını ve Erzurum’un da bilim, sanat, kültür, eğitim, tarih ve spor alanlarında bir cazibe merkezi olmasını hedeflemektedir.

Yaklaşık 11 yıldır farklı iş kollarından her yaştan yerli yabancı 3500’den fazla engeli olan ve olmayan kişiler ile birebir yüz yüze görüşülerek fikirleri, görüşleri ve önerileri alınarak parkın fikir alt yapısı oluşturulmuştur.

Dünya barışına en çok ihtiyaç duyulduğu günümüzde, UNESCO, UNICEF, BM ve AVRUPA BİRLİĞİ nezdinde ‘Dünya Çocuk ve Gençlik Meclislerinin’ kurulması, gündeminin sevgi, barış, hoşgörü ve bilimle şekilleneceği, her ülkeden engelli ve engeli olmayan temsilcilerin katılacağı yıllık toplantılarla; gezi, eğlence ve bilginin birleştirildiği ve içerdiği yapı ile dünya müze tarihindeki “ilk bilim, müze, doğa, tarih ve eğitim parkı” ile Erzurum’un tarihî görselliğine bilimsel görselliği de eklenecek, yedi tematik müze ve tüm unsurları ile dünya insanlarının buluşma noktası olacak ve “engelsiz şehir’ projesine öncülük edilecektir. Tüm bu yeni projelerin hayata geçirilmesi ile ayrıca kar ve buz sporlarını sevdirmede, sporcu yetiştirmede ve ülke olarak hedefimizde olan ‘Kış olimpiyatları’na ev sahipliği konusunda altyapı oluşturmada önemli bir adım atılmış olacaktır.

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ve değerli ekibiyle her yaştan, her iş kolundan yerli ve yabancı yaklaşık üç bin 500 kişiden aldığımız bilgi, görgü ve deneyimi ortak akıl ve bilgi havuzunda birleştirerek ‘Uluslararası Gökyüzüşehri Parkını’ ortak faydaya yönelik olarak hazırlandı ve yapımına başlandı. Şu anda DSİ tarafından gölet inşası devam etmektedir. Ayrıca tüm altyapı çalışmaları da İller Bankası tarafından yapılmaktadır. Parkımızın idari ofisleri ve Seyir Kule inşaatı da Büyükşehir Belediyemizce yaptırılmaktadır. Kar Tanesi, Astronomi ve Tarih Duvar müzelerinin tüm inşaat projeleri Erzurum Büyükşehir Belediyesince yaptırılmış olup ihaleye hazır durumdadır. İlk müzemiz olan Kar Tanesi Müzemizin ihale sürecinde sona gelinmiştir. Parkın içerisinde yer alan otel projesi için de yapılan özel sektör görüşmelerinde sona gelinmiş olup çok farklı ve donanımlı bir otelin temeli de yakın zaman içerisinde atılması planlanmaktadır." diye konuştu.

Kaynak: Editör: Oktay Fani
Etiketler: Büyükşehir'in, Dev, Yatırımı, Erzurum'un, Çehresini, Değiştirecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı