Haber Detayı
09 Mart 2018 - Cuma 20:25
 
Çat’ta Kurtuluşun 100. yıl coşkusu
Erzurum’un Çat ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 100’üncü yılı coşkuyla kutlandı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan tören, Çat Belediye meydanında devam etti. Tören öncesi Çat Belediyesi tarafından ilçe Türk Bayraklarıyla süslendi.
Erzurum Haberi
Çat’ta Kurtuluşun 100. yıl coşkusu

Kurtuluş etkinliklerine Çat Kaymakamı Saadettin Doğan, Çat Belediye Başkanı Arif Hikmet Kılıç, Garnizon Komutanı Yüzbaşı Cevdet Okur, Cumhuriyet Savcısı Korhan Ayberk, İlçe Emniyet Müdürü Serkan Yıldız, Çat Belediye Başkan Yardımcısı M. Mazhar Özdemir, Belediye Encümenleri, Daire Müdürleri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Törende konuşma yapan Çat Belediyesi Başkanı Arif Hikmet Kılıç, Afrin’de devam eden Zeytin Dalı Harekatı’na işaret ederek, “Türkiye olarak çevremizi saran bir ateş çemberi var ve biz yedi düvelle aynı anda mücadele ediyoruz. Kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, bölücü örgütü sınırlarımızdan temizleme noktasında özverili bir operasyon yürütüyor. Bilinmelidir ki; yüreklerimiz onlarla birlikte, dualarımız onlarla beraber.” dedi.

 

BAŞKAN KILIÇ’TAN ZEYTİN DALI VURGUSU

 

Kurtuluş etkinliklerinin 100’üncü yılı olması sebebiyle farklı kutlama etkinlikleri planladıklarını hatırlatan Çat Belediye Başkanı Kılıç, “İlçemizde geniş kapsamlı bir program organize etmeyi planlamıştık. Ancak askerimizin operasyon yürüttüğü bir dönemde eğlenmenin de hiçbir anlamı yok. Dolayısıyla bütün programlarımızı iptal ettik. Çünkü bizim içinde bulunduğumuz dönem itibariyle millet olarak topyekün bir mücadelenin içerisinde olmamız gerekiyor. Kenetlenmemiz, bir araya gelmemiz, birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmemiz gerekiyor. Çünkü öyle bir dönemden geçiyoruz ki, dost belli değil, düşman belli değil. Bu yüzden ülke olarak, millet olarak el ele vermemiz, omuz omuza hareket etmemiz gerekiyor” diye konuştu.

 

ÇAT’IN KURTULUŞUNU ANLATTI

 

Çat Belediye Başkanı Arif Hikmet Kılıç, konuşmasında Çat’ın düşman işgalinden kurtuluş sürecini de anlattı. Kılıç, şunları kaydetti: “1916 yılında Çat Rusların eline geçmişti. 7 Kasım 1917’de patlak veren Bolşevik İsyanı ile Ruslar geri çekilerek bölge Ermeni çetelerin zulmüne ve işkencecilerine maruz kalmıştır. Birçok insanın kanı dökülmüş ve bu durum Bağlıca köyünden Mehmet Efendi ve akrabalarının zoruna gitmiştir. Daha sonra Mehmet Efendi başkanlığında Karingiz, Polikan, Yeni Köy, Bağlıca ve civardaki diğer köylerden katılanlarla birlikte 70 kişilik bir milis kuvveti kurulmuştur. Bu milis güç köy sınırlarında özellikle Sal Mezrası mevkilerinde Ermenilere karşı 39 gün yiğitçe çarpışarak büyük kayıplar verdirmişlerdir. Mehmet Kılıç’ın kurduğu güç ile Yavi’de görev yapan Alvarlı Muhammet Lütfi ile birleşerek 9 Mart 1918’de Ermenilere yenilgiyi uğratarak püskürtmüş ve Oyuklu Köyü’nün yanındaki silah ve mühimmat deposunu ele geçirmişlerdir. Mehmet Efendi gücü yol boyunca bir çok Ermeni çetesi ile çarpışarak Haydari Boğazındaki Zerdige köyüne kadar gelmiş olan Türk Ordusuna iltihak etmiş ve bu durum heyecan ve moral vererek Erzurum’un kurtuluşuna vesile olmuştur. Tüm şehitlerimizin ruhları şad olsun”

Tören, daha sonra şiirlerin okunmasıyla sona erdi.

Kaynak: Editör: Oktay Fani
Etiketler: Çat’ta, Kurtuluşun, 100., yıl, coşkusu,
Yorumlar
Haber Yazılımı