Haber Detayı
26 Şubat 2021 - Cuma 21:49
 
DOĞU ANADOLU GÖZLEMEVİNİN TELESKOBU ERZURUM’A ULAŞTI
Türkiye’nin 2023 Vizyon Projeleri arasında yer alan ve Milli Uzay Programının da önemli hedeflerinden biri olan Atatürk Üniversitesi Doğu Anadolu Gözlemevinin (DAG) teleskobu Erzurum’a ulaştı.
Erzurum Haberi
DOĞU ANADOLU GÖZLEMEVİNİN TELESKOBU ERZURUM’A ULAŞTI

Astrofizik Araştırma ve Uygulama Merkezi bünyesinde yürütülen DAG’ın inşası ve kurulumu Atatürk Üniversitesi tarafından Cumhurbaşkanlığının himayesinde başarıyla yürütülüyor. İtalya’dan yola çıkan, alınan özel izinler ve Gümrük Müdürlüğündeki resmi işlemlerinin ardından 22 Şubat’ta Erzurum’a doğru yola çıkan yaklaşık 100 ton ağırlığındaki DAG teleskobu, parçalar halinde 7 tırlık bir konvoyla Erzurum’a geldi.

 

Rektör Çomaklı: “Ülkemizin En Büyük Temel Bilim Yatırımı”

 

Teleskoba özel olarak tahsis edilen hangarlara girişi esnasında değerlendirmede bulunan Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, DAG’ın, Türkiye’nin 4 metre çaplı en büyük teleskobuna sahip uluslararası Ar-Ge altyapısı ile ülkemizin en büyük temel bilim yatırımı olduğuna dikkat çekti. DAG’da önemli bir aşamayı daha geride bıraktıklarını aktaran Rektör Çomaklı: “Bugün, üretim ve fabrika testleri tamamlanmış 4 metre çaplı DAG Teleskobunun İtalya’dan Erzurum’a gelişine şahit oluyoruz. Pandemi sürecine rağmen; yurt içi ve dışından özel izinler alınarak, gümrük ve nakliye işlemleri yaklaşık 2 hafta içerisinde tamamlandı, kış hava şartlarına rağmen 4 günde karayolu ile İstanbul’dan Erzurum’a başarıyla getirildi. DAG Teleskobunu taşıyan 7 tırlık ekipmanımız yaklaşık 100 ton ağırlığında olup; Konaklı zirvesinde bulunan DAG yerleşkesine yol ıslah ve asfaltlama çalışmalarının ardından Haziran ayında çıkarılana kadar, Üniversitemizin yeni hangarlarında ayrılan bölümde tutulacaktır” dedi.

 

4 Metrelik Hassas ve Özel Kaplanmış Ayna da Haziran Ayında Geliyor

 

ATASAM ekibiyle birlikte yurt dışından gelecek teknik ekibin bu yıl içinde yoğun bir çalışmayla kurulum çalışmalarına başlayacaklarını dile getiren Çomaklı: “3170 metre rakımlı DAG yerleşkesindeki hava koşullarına da bağlı olarak, mekanik – elektronik – optik testler sonrası, bu yılın sonunda ilk ışığı almayı planlıyoruz. 4 metrelik hassas ve özel kaplanmış aynamız da yine Haziran ayı sonunda Rusya’dan yola çıkacak ve Erzurum’a getirilecek, sonrasında DAG yerleşkesine çıkarılacak. O önemli ve hassas süreci de sizlerle paylaşacağımızı şimdiden belirtmek isterim. Bu vesileyle tüm bu süreçte emeği olan herkese teşekkür ediyor, ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: DOĞU, ANADOLU, GÖZLEMEVİNİN, TELESKOBU, ERZURUM’A, ULAŞTI,
Yorumlar
Haber Yazılımı