Haber Detayı
06 Ocak 2021 - Çarşamba 18:07
 
Erzurum AK Parti, Suç Duyurusunda Bulundu
AK Parti yöneticileri, Eski Genel Kurmay Başkanı İlker Başbuğ, CHP’li Milletvekili Fikri Sağlar ve Gazeteci Can Ataklı hakkında Erzurum Adliyesi önünde düzenlenen basın açıklamasının ardından suç duyurusunda bulundu.
SİYASET Haberi
Erzurum AK Parti, Suç Duyurusunda Bulundu

AK Parti Erzurum İl , İlçe Teşkilatı ve belediye başkanları,  İlker Başbuğ, Fikri Sağlar ve  Can Ataklı hakkında Türk Ceza Kanununun “halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme” başlıklı 216’ncı maddesine istinaden, Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

 

Suç duyurusu öncesinde yapılan basın açıklaması  sırasında Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Palandöken Belediye Başkanı Muhammet Sunar, parti il yönetim kurulu üyeleri ve ilçe teşkilat başkanları ile partililer de adliye önünde hazır bulundu.

 

AK Parti İl Başkanı Mehmet Emin Öz, yaptığı  açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti devletinin, doğrudan milletin yürüttüğü ve onun temsilcisi olan Büyük Millet Meclisinin yönettiği bir istiklal mücadelesi sonunda kurulduğunu hatırlattı. Her dönemde milli iradenin üstünlüğünü hazmedemeyenler olduğunu ifade eden Öz,  “Milli irade düşmanlığı, kimi zaman darbeci, kimi zaman vesayetçi, kimi zaman marjinal akımların temsilcisi olarak karşımıza çıkmıştır. Hepsi de faşizmin en ilkel, en karanlık, en nobran söylemleri ve eylemleriyle millete, milletin değerlerine, tarihine, kültürüne saldıran köhne zihniyetin mensuplarıyla mücadele etmek, kendine bu ülkenin demokrat, yerli ve milli bireyi olarak gören herkesin en başta gelen sorumluluğudur” dedi.

 

28 Şubat’tan ve 15 Temmuz’a kadar geçen süreçlerin milletin, ilkeli ve güçlü duruş sayesinde etkisiz hale getirildiğini  anlatan Öz, daha sonra şunları kaydetti: “Eski Türkiye’de kaldığını ümit ettiğimiz faşist zihniyetin, bulduğu her fırsatta adeta hortlamasının yol açtığı tedirginliği de hep birlikte yaşıyoruz. Bu örneklerden biri, CHP’nin resmi yayın organı olan bir televizyon kanalında “başörtülü bir hakimin tarafsız olamayacağını ve adil yargılama yapamayacağını” söyleyen, eski milletvekili ve bakan Fikri Sağlar’ın ortaya koyduğu tavırdır. Türkiye’nin artık geride bırakmış olması gereken, büyük acıların çekildiği ve bedellerin ödendiği bir meseleyi yeniden gündeme getiren bu kişi, CHP’nin demokrat yaldızı altındaki faşist yüzünü bir kez daha sergilemiştir.Gazeteci kimliğiyle yaptığı bir sosyal medya paylaşımında ise Can Ataklı, Cumhurbaşkanımızın seçimle gitmeyeceğini, ordunun darbe kabiliyetinin kalmadığını, artık tek ümidin ülkenin halkta öfkeye yol açacak büyük bir felakete uğraması olduğunu söyleyebilecek kadar derin bir sefalete düşmüştür. Aynı şekilde, Genelkurmay eski Başkanlarından İlker Başbuğ’un, 27 Mayıs darbesinin, şayet rahmetli Menderes erken seçim kararını ilan etseydi olmayabileceği, böyle bir durumda da iktidarın zaten CHP’ye geçeceği yönündeki açıklamaları, zihinlerin gerisindeki darbe sevdasını açık etmiştir. Sadece bu üç örnek dahi, Türkiye’nin 97 yıllık Cumhuriyet tarihinde elde ettiği milli iradenin üstünlüğünü esas alan kazanımları hala hazmedemeyenlerin, vesayet ve darbe dönemlerinin özlemiyle yanıp tutuştuğunu göstermeye yeterlidir. Hak ve özgülük mücadelesinde ülkemizin elde ettiği kazanımlara, vesayetten darbeye, terör örgütlerinin saldırılarından uluslararası tuzaklara kadar nice badireleri göğüsleyerek sahip çıkan milletimizin, bu karanlık zihniyete de hak ettiği dersi, demokrasi ve hukuk sınırları içinde vereceğinden şüphe duymuyoruz”.

 

Türkiye’nin 81 vilayetindeki AK Parti teşkilatları olarak suç duyurusundaki bulunduklarını kaydeden Öz, , yapılan bu saldırıları; demokrasinin kalbi milli iradeye, onun taşıyıcısı siyaset kurumuna ve nihayetinde bizatihi demokrasimize, partimize ve seçilmiş Cumhurbaşkanımıza yönelik bir saldırı olarak görüyor ve hukukun bize verdiği hakları kullanarak, suç duyurusunda bulunmak suretiyle, milletimize ve tarihe karşı görevimizi yerine getirdiğimize inanıyoruz. Tüm diğer siyasi partileri de demokrasi karşıtı bu açıklamalara tepki vermeye davet ediyoruz. Benzer her türlü girişime karşı da aynı kararlılıkla mücadele edeceğimizi de özellikle belirtmek istiyoruz” ifadelerini kullandı .

 

Basın açıklamasının ardından adliye binasına giren AK Parti İl Başkanı Mehmet Emin Öz, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Palandöken Belediye Başkanı Muhammet Sunar ve bazı parti yöneticileri ile birlikte suç duyurusuna ait dilekçeyi teslim etti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Erzurum, AK, Parti,, Suç, Duyurusunda, Bulundu,
Yorumlar
Haber Yazılımı