Haber Detayı
30 Ağustos 2021 - Pazartesi 08:39
 
Erzurum’da Rahvan At Yarışları Nefes Kesti
Erzurum Yakutiye Belediyesi’nin organizesi ve Geleneksel Spor Dalları Federasyonu’nun katkılarıyla düzenlene Rahvan At Yarışları, nefes kesti. Umudum Mahallesi düzenlenen yarışlara ilgi yoğun oldu. Yarışlara il dışından gelen at sahipleri ve jokeyler renkli görüntüler oluşturdu.
Erzurum Haberi
Erzurum’da Rahvan At Yarışları Nefes Kesti

Erzurum’da düzenlenen Geleneksel Rahvan At Yarışları’na binlerce vatandaş akın etti. Yarışmaya il dışından gelen at sahipleri ve jokeyler renkli görüntüler oluşturdu. Atların kıyasıya mücadeleleri izleyenlerin nefesini keserken o anlar büyük bir dikkatle izleyenler tarafından takip edildi.

 

Yarışmalar öncesi Yakutiye Belediyesi tarafından Umudum Mahallesine yapılan Rahvan At Yarışları Tesisinin açılışı gerçekleşti. Açılışa Erzurum Valisi Okay Memiş, AK Parti Milletvekili İbrahim Aydemir, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, AK Parti İl Başkanı Mehmet Emin Öz, Yakutiye Belediye Başkanı Dr. Mahmut Uçar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Açılışta konuşan Yakutiye Belediye Başkanı Dr. Mahmut Uçar, “Rahvan at geleneği Erzurum’un birçok köyünde asırlardır yaşatılarak günümüze kadar gelmiştir. Umudum Köyü başta olmak üzere bu sporu seven ve ilgilenen hemşehrilerimizle yapmış olduğumuz görüşmeler ve değerlendirmeler neticesinde belediye olarak ata sporumuzu yaşatmak için böyle bir tesis yapmaya karar verdik. Ülkemizin bu alandaki en iyi tesislerinden biri olarak hizmete sunduğumuz bu güzel tesisin tüm yapım ve inşa süreçleri belediyemizin kendi imkanlarıyla gerçekleştirilmiştir. Geleneksel Spor Dalları Federasyonu tarafından Rahvan At Yarışlarının en önemli resmi yarışı olan bu yarışın ilimizde ve bu tesislerde yapılmasına karar verilmiştir. Bugün burada 6 kategoride resmi federasyon koşusu, 3 kategoride Yakutiye Belediyemizin özel koşusu olmak üzere toplam 9 kategoride koşu yapılacaktır. Erzurum ovasının muhteşem manzarası eşliğinde yarışmacılarımız ve seyircilerimiz için keyifli bir gün olmasını temenni ediyorum. ” dedi.

 

Türk kültürünün öğesi

 

Erzurum Valisi Okay Memiş ise “Bundan 100 yıl öncesine kadar herhangi bir ulaşım aracı yoktu attan başka. Bu yüzden atın ne kadar değerli olduğunu biliyoruz. At bizim Türk kültürümüz için çok önemlidir. Emeği geçen herkesi kutluyorum muhteşem bir yer olmuş. Bütün konuklarımıza hoş geldiniz diyorum” diye konuştu.

 

Organizasyonda jokeyler Baş, Baş Altı, Büyük Orta, Küçük Orta, Dörtlü Taylar, Üçlü Taylar, İthal A, İthal B, Taze Beşli, Deste, İkili Taylar ve Dört Nala Sürat Koşusu kategorilerinde yarıştı.

 

Pusula Gazetesi

Kaynak: Editör:
Etiketler: Erzurum’da, Rahvan, At, Yarışları, Nefes, Kesti,
Yorumlar
Haber Yazılımı