Haber Detayı
08 Aralık 2017 - Cuma 21:14
 
Erzurum'da, Trump'ın Kudüs Kararına Tepki
ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararı Erzurum’da Cuma namazı gerçekleştirilen eylemle protesto edildi.
- Haberi
Erzurum'da, Trump'ın Kudüs Kararına Tepki

Ak Parti Erzurum İl Başkanlığınca düzenlenen basın açıklaması programında vatandaşlar ellerinde Türk ve Filistin Bayrakları ile karara tepki gösterdiler.
 

Programa Ak Parti Erzurum İl Başkanı Mehmet Emin Öz, İlçe belediye başkanları ve teşkilat başkanları, Kadın kolları, Gençlik kolları, STK’lar ve çok sayıda vatandaş katıldı.
 

Lalapaşa Camiinde Cuma namazı sonrası tepkiler çığ gibi büyüdü. Ellerde Türk Bayrakları slogan atarak Kudüs’ün İsrail’in başkent olarak tanınması ve onaylanmasına sessiz kalınmadı.
 

Ak Parti Erzurum İl Başkanı Mehmet Emin Öz konuşmasında "ABD Kudüs’ümüzü İsrail’in başkenti olarak ilan etti. Bundan dolayı Müslümanlar çok büyük bir kırgınlık yaşadı. Biliyorsunuz ki bizler bir şehirde doğar, büyür ve geçimimizi o şehirde yaparız. Ama her Müslümanın ikinci bir şehri vardır. O şehir daha öndedir ve bunun ismi Kudüs’tür. Burada toplanarak STK’larla, Büyükşehir Belediye Başkanımız ve ilçe Belediye Başkanlarımız ile ve siz muhterem Müslümanlar ile beraber Kudüs ile ilgili bir basın açıklaması yapmasını uygun bulduk. ABD Başkanı TRUMP ın hukuksuz Kudüs açıklaması insanlık vicdanını ve bölgemizi yaralamıştır. Bölgemizde ki sorunları derinleştirmiştir. Cumhurbaşkanımızın kesin şekilde ilan ettiği üzere Kudüs tüm Müslümanların kırmızı çizgisidir. Bu bölgemizde barış ve istikrarı tehdit etmeye yönelik bir adımdır. Alınan kararın İsrail ve Filistin toplumları arasındaki husumeti artırmadan başka bir şey değildir. Asla kabul edilemez bu karardan bir an önce dönülmelidir. Türkiye’nin insanlığın silüeti olan Kudüs’e bu saldırısıya karşı Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu tepkinin sonuna kadar arkasındayız. Dünyadaki tüm Müslümanların İslam İş Birliği Teşkilatı Dönem Başkanı olan Türkiye’nin çağrısına kulak vererek Kudüs’e sahip çıkacağına inanıyoruz. ABD nin bu kararın alınması dünyada adaletsizliğinin bir tezahürüdür. Bu hadise Cumhurbaşkanımızın küresel sistemin çarpıklığına ve adaletsizliğine uzun zamandır dile getirilen Dünya Beşten büyüktür itirazının haklılığını teyit etmişlerdir. " dedi.

 

Lalapaşa Cami avlusunda toplanan vatandaşlar birlikte tekbir getiri, Kudüs’ilgili kararı kınandı. Kudüs için toplanan vatandaşlar konuşmalardan sonra olaysız bir şekilde dağıldı.
 

Ak Parti Erzurum İl Başkanı Mehmet Emin Öz, STK temsilcileri, ilçe belediye başkanları ve çok sayıda vatandaş caddede tekbir getirerek kısa bir halk yürüyüşü yaptılar.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Erzurum'da,, Trump'ın, Kudüs, Kararına, Tepki,
Yorumlar
Haber Yazılımı