Haber Detayı
26 Şubat 2020 - Çarşamba 19:09
 
Erzurum Teyakkuza Geçti
Erzurum şehir hastanesi, bölgeden gelebilecek vatandaşlarının gözlem altında tutulacağı hastaneye dönüştürüldü. Vali Okay Memiş, İran’dan Türkiye’ye getirilen Türk vatandaşları için Erzurum Şehir Hastanesi’nde 500 yatak hazırlandığını açıkladı.
Erzurum Haberi
Erzurum Teyakkuza Geçti

İran’da Korona Virüsü nedeni ile ölümlerin artmasının ardından Türkiye ile olan sınır kapıları kapatılırken, burada yaşayan Türk vatandaşlarının tahliyeleri için bölgede tedbirler artırıldı.  İran’dan giriş yapacak Türk Vatandaşları,  Ağrı Doğubayazıt ile Van’da kurulan sahra hastanelerinde kontrol altına alınacak.  İlk müdahaleleri sınırdaki sahra hastanesinde yapılacak olan Türk Vatandaşları, 14 günlük kontrol sürelerini geçirmek üzere Erzurum ve Van’a sevk edilecek.

 

Şehir Hastanesinde 500 yatak hazırlandı

 

Erzurum’da yapımı tamamlanan şehir hastanesi, bölgeden gelebilecek Türk vatandaşlarının gözlem altında tutulacağı hastaneye dönüştürüldü. Erzurum Valisi Okay Memiş, İran’dan Türkiye’ye getirilen Türk vatandaşları için Şehir Hastanesi’nde 500 yatak hazırlandığını açıkladı.

 

Sağlık Müdürü Gürsel Bedir, Başhekim Mahmut Avcı, doktorlar ve sağlık çalışanlarıyla toplantı yapan Vali Memiş, yapılan hazırlıkları yerinde inceledi. Korona virüsü ile ilgili devletin tedbirler aldığını ifade eden Vali Memiş, “ İran’da bu virüsün gözükmesinden sonra bizim biraz daha tedbirli olmamızı, daha duyarlı olmamızı gerektirir bir durumla karşı karşıya kaldık. Erzurum bir bölge merkezi, şehir hastanemiz bin 500 yataklı Türkiye’nin en modern hastanelerden birisi durumunda. Mutlaka İran’da yaşayan Türk vatandaşların kesin olarak Erzurum’a geleceği anlamına gelmiyor. Ama biz geleceklermiş gibi hazırlık içerisindeyiz. Sağlık çalışanlarımızla toplantı gerçekleştirdik. Böyle bir durum gerçekleşmesi halinde biz hazırız” dedi.

 

Hastalığı test eden iliz

 

Hastalığın tıbben 14 günlük kuluçka dönemi olduğunu hatırlatan Vali Memiş, “ Biz Türkiye’de bu virüsün negatif veya pozitif olduğunu test eden illerden birisiyiz. Dün Afganlı bir göçmen daha hastanelerimizde müşahede altına alınmıştı. Testleri negatif çıktı, herhangi bir virüse rastlanmadı. Burada İran’da yaşayan Türk vatandaşlar gelirse buna hazırız. Şehir hastanesi izole bir hastane, diğer hastalarla aynı çıkış ve girişi olmayacak şekilde. Gelen vatandaşlarımız buraya gelince rahat bir şekilde müşahede altına alınacaklar” diye konuştu.

 

Panik yapmadan tedbirli olacağız

 

Kamuoyunda yanlış bir algı olduğunu dile getiren Vali Memiş, “Bizim polis ve jandarma arkadaşlarımız kaçak göçmenlere müdahale ederken ağızlarına maske takıyorlar. Bu maskeyi bizim vatandaşımız yanlış anlıyor. Virüs mü bulaştı diye merak ediyorlar. Hayır, öyle bir şey yok şu anda. Sağlık personelimiz, Jandarmamız arama çalışmalarında maske kullanmalılar. Tabi ki tedbirli olacağız ama panik yapmadan. Vatandaşlarımızın doğru bilgiyi beklemeleri lazım, Yalan yanlış bilgilere itibar etmesinler” ifadelerini kullandı.

 

Kaçak göçmenlerle karşı karşıyayız

 

Virüsle mücadelede sağlık çalışanlarının yanı sıra kolluk kuvvetlerine de önemli görevler düştüğünü kaydeden Vali Memiş, “Tarihi İpekyolu üzerindeyiz, uluslararası karayolu üzerindeyiz. Dolayısıyla çok kaçak göçmenle karşı karşıya kalıyoruz. Sınırlar kapatılmasına rağmen göçmenler karşı karşıya kalıyoruz. Bütün Türkiye’de devletimiz, sağlık bakanlığımız, diğer bakanlıklar bunun üstesinden geleceklerdir. Biz eğer ihtiyaç olursa hazırlıklarımızı yaptık. Allah’ın izniyle bu sağlık hizmetini hep beraber vereceğiz. İlimizde ve Türkiye’de pozitif bir vaka bulunmamaktadır” diye konuştu.

 

Vatandaş tepkili

 

Gelişmeler Erzurumlu vatandaşları tedirgin ediyor. Şehir hastanesinin karantina hastanesine dönüştürülmesine tepki gösteren vatandaşlar, “ Sınırda sahra hastaneleri kuruluyor, insanlar burada gözlem altına alınıyor. Erzurum’a getirilmesinin ne anlamı var. Bu durum şehir ekonomisini olumsuz etkiler. Yanlış anlaşılmalara neden olabilir” diye konuştular.

 

Sınırlara sahra hastanesi kuruluyor

 

Koranavirüs nedeniyle İran’da yaşanan ölümlerin ardından Türkiye ile İran arasındaki en uzun sınır hattına sahip olan Van’da da bir dizi tedbirler alınmaya başlandı. Kapıköy Gümrük Kapısı giriş ve çıkışlara kapatılırken, Sağlık Bakanlığı’nın kararıyla gümrük sahasının bulunduğu alana sahra hastanesi kuruluyor. Sınırdan geçen Türk vatandaşları, öncelikle bu hastanede kontrolden geçirilip gözetim altında tutulacak. Durumu  şüpheli görülen hastaların ise, Van’daki özel hastaneye alınmaları sağlanacak.(Sevda Güneş İncesu/Pusula)

Kaynak: Editör:
Etiketler: Erzurum, Teyakkuza, Geçti,
Yorumlar
Haber Yazılımı