Haber Detayı
30 Mart 2020 - Pazartesi 21:31
 
Vali Memiş: 'Faturaların ertelenmesini talep edeceğiz'
Erzurum Valisi Okay Memiş başkanlığında toplanan İl Pandemi Kurulu, şehirde alınacak tedbirler açıklandı. Şu an için sokağa çıkma yasağının söz konusu olmadığını belirten Vali Memiş, “ kurallara uyulmaz ise ileri aşamada sokağa çıkma yasağı gelebilir” dedi.
Erzurum Haberi
Vali Memiş: 'Faturaların ertelenmesini talep edeceğiz'

İç İşleri Bakanlığı genelgesi ile yetkilendirilen valilikler, bünyelerinde oluşturdukları Pandemi Kurulları ile bölgesel tedbirlere ağırlık verecek. Erzurum Valisi Okay Memiş başkanlığında toplanan İl Pandemi Kurulu, koronavirüs tedbirleri kapsamında bir dizi yeni kararlar aldı. Vali Memiş, şu anda şehirde durumun iyi olduğunu ancak rehavete kapılmayacaklarını açıkladı.

 

Terörle mücadele gibi görmek lazım

 

Koronavirüsle mücadeleyi milli mücadele olarak değerlendiren Erzurum Valisi Okay Memiş, “Bunu bir milli mücadele gibi değerlendirmek lazım. Adeta terörle mücadele gibi görmek lazım, virüs de bir öldürücü gerçek. İşin şakası yok. Şu ana kadar ciddi tedbirler alındı. Bütün vatandaşlarımızın uyması en büyük dileğimiz. Özellikle toplu taşıma araçlarında, havalimanlarında ve vatandaşların kalabalık bir şekilde bulunduğu ortamlara ilişkin tedbirler aldık. Parkları, ören yerleri, piknik yerleri yasak kapsamına dahil edildi. Hepimize büyük sorumluluk düşüyor. Genel anlamda iyi durumdayız. Ama rehavete kapılmayalım. Hepimiz kendi ohalimizi yapmak durumundayız. Biz vatandaşın emrindeyiz. Kriz zamanında vatandaşımıza daha anlayışlı, kucaklayıcı olacağız. Ama vatandaşlarımız da tavsiyelere harfiyen uyacaklar. Önlemlerimizi artırarak almaya devam edeceğiz” dedi.

 

Park yasağı getiriliyor

 

Kalabalığın yoğunlukta olduğu Cumhuriyet Caddesi’nde park yasağına gideceklerini belirten Vali Memiş, kentte şu an için sokağa çıkma yasağını gerektiren bir durum olmadığını aktardı. Vali Memiş, “Ben de alınan kararları kontrol ediyorum. Bazen Cumhuriyet Caddesinde yoğun bir kalabalık oluyor. Virüsle ilgili bir mücadele var mı yok mu farkında değiller. Gençler hep dışarıda. Bu yoğunluğun olmasını istemiyoruz, Gürcükapı da öyle. Cumhuriyet Caddesi ve bazı noktalarda park yasağına gideceğiz. Vatandaşlarımızın evde kalmasını rica ediyoruz. Bunun bir ileri aşaması sokağa çıkma yasağı gelebilir. Alınan tüm tedbirlere rağmen vaka sayıları artarsa bakanlık karar verecek. Bunu herkes tahmin ediyor olabilir. Şu anda yasağa ihtiyaç duyacak bir durum yok Erzurum’da. Bu disiplini en az 1 ay boyunca devam ettirebilirsek böyle bir tedbir almamıza gerek kalmaz” diye konuştu.

 

Bölge Erzurum’dan uçacak

 

Bölge illerinin uçuşlarının da Erzurum’dan yapılacağını söyleyen Vali Memiş, “Erzurum olarak sağlık alt yapımız iyi, bu yüzden şanslı hissediyoruz kendimizi. Bu zamana kadar sadece Ankara ve Erzurum’da vaka tespitleri yapılıyordu. Ayrıca Erzurum’un sağlık alt yapısının çok güçlü olduğunu söyleyebiliriz. Bölge merkeziyiz. Çevre illerdeki uçuşlar da Erzurum’dan yapılacak. İlimizin diğer illerle olan seyahatlerini bize verilen talimatlarla zapturapt altına alacağız. Otobüsle seyahat bazı şartlar dışında izne tabi. Aynı şekilde uçak seferlerinde de aynı durum var. Seyahat izin belgesi ile seyahat edilecek. Bu zamana kadar uçak için 8 bin 500 civarında bir talep var. Diğer illerden de gelen talepler bunlar. Hepsi bize geliyor. Bütün izinleri de biz vereceğiz. İlimizin diğer illerle olan karayolu bağlantılarında tedbirleri artırdık. Orada kolluk kuvvetleri denetim yapacak. Bu seyahatlerin mecbur olmadığı müddetçe kısıtlanmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Faturaların ertelenmesini talep edeceğiz

 

Kentte koronavirüsten dolayı ölüm vakasının yaşanmadığını dile getiren Vali Memiş, “Özellikle Cumhuriyet Caddesindeki iş merkezlerinin fazladan dezenfeksiyon ve kapıları açık tutulacak. Yerel yönetimlerimiz bu konuda tedbir alacak. Erzurum’da elektrik ve doğalgaz ödemelerinin ertelenmesi yönünde talep oluşturacağız. Ayrıca taksilere kısıtlama getirilmesini ve esnaf kredilerinin ödemelerinin de ertelenmesi talebimizi de ileteceğiz. Erzurum’da karantina altına alınmış bir bölge yok. Koronavirüsten dolayı ölüm de yok.  Sitelerde bakıyoruz, gözlemliyoruz. İnsanlar evlerinde kalıyor ama çocukları bahçeye salıyorlar. Çocuklarda çok fazla risk yok ama taşıyıcı olabiliyorlar. Bu konuda da çalışmamız olacak” dedi.

 

Pusula Gazetesi

Kaynak: Editör:
Etiketler: Vali, Memiş:, 'Faturaların, ertelenmesini, talep, edeceğiz',
Yorumlar
Haber Yazılımı