Haber Detayı
13 Ocak 2020 - Pazartesi 21:29
 
Vatandaştan Mustafa Ilıcalı'ya Tepki
26. Dönem AK Parti Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, katıldığı bir televizyon programında GERSAN Elektrik’in Erzurum’da yerli otomobilin şarj üniteleri için üretim tesisi kuracağını kesin bir dille açıklamasına rağmen, söz konusu firmanın şehirde herhangi bir girişimi bulunmuyor.
GÜNDEM Haberi
Vatandaştan Mustafa Ilıcalı'ya Tepki

Akit TV’de Pazar Manşeti programına katılan 26. Dönem AK Parti Erzurum Milletvekili Mustafa Ilıcalı, Fatin Dağıstanlı’ya kafaları karıştıran açıklamalar yaptı. Ilıcalı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde Bursa Gemlik’te kurulacağını açıkladığı yerli otomobil fabrikasının bazı ünitelerinin Erzurum’da üretileceğini söyledi. Konuyla ilgili her hangi bir somut adımın atılmadığı şehirde Ilıcalı’nın açıklamaları kafaları karıştırdı.

 

Programda sunucu Fatin Dağıstanlı’nın, “ Bir önceki yayında ‘Yerli otomobilin fabrikasını Erzurum’a kuralım’ demiştiniz” sözleri üzerine Mustafa Ilıcalı, “Kurduk işte, Türkiye’ye kurduk. Onları söylediğimde yerli otomobil yoktu. Cumhurbaşkanımız üzerine düştü ve sonuca erdi. Gebze’de Bilişim Vadisi’nde bu girişim ilk adımını attı. Siyasi partilerden de dinlediğim kadarıyla herkes destekledi. Sanayi Bakanımız da gerekli açıklamayı yapıyor. Fabrikanın temeli Gemlik’te atılacak. İlk bant da 2022’de çıkacak. Bu tip fabrikalarda deniz yolu ve demir yolu bağlantısı önemlidir, o yüzden Gemlik seçilmiş, karar verilmiş. Ama bu otomobilin bir de şarj üniteleri var” dedi.

 

Yer de kiralanmış!

 

Üretim için de Erzurum Hasankale arasında yer kiralandığını duyuran Ilıcalı,  “Ben bir önceki dönemde de Tesla’nın buradaki temsilcisine ‘Erzurum’da bir şarj ünitesi kuralım’ dedim. Beyefendiyle paylaştım ve burada kurmaya karar verdiler. Hemşerilerim yerli otomobille ilgili adım atılırken bu işin neticesini sordular. Sahibiyle görüştüm, teknik elemanlarla görüştüm. Erzurum’da Teknokent’te yerlerini tutmuşlar. Üretim için de Erzurum Hasankale arasında yerlerini kiralamışlar. Donanımlarını, siparişlerini vermişler. Sadece Tesla’ya değil yerli otomobil girişine de destek vereceklerini söylediler. Buradan da duyuruyorum. Şarj üniteleri üretecek olan fabrika Erzurum’da faaliyete geçiyor. Tesla’nın taşeron firması olan GERSAN, orada üretim tesisi kuracak” diye konuştu.

 

Teknokent’teki ofisleri 10 aydır boş

 

Ilıcalı’nın açıklamalarının aksine Erzurum’da henüz somut bir adım atılmamış.

Teknokent Genel Müdürü Ersin Karaman, “ geçtiğimiz yıllarda buraya gelen heyet bizden ofis talep etti. Biz de yardımcı olduk. Tesisin AR-GE çalışmalarını ofislerinde yapacak, diğer çalışmaları ise Organize Sanayii Bölgesi’nde yürüteceklerdi. Ancak daha sonra ofise gelen giden olmadı, boş bir şekilde bekliyor. Çalışanlar bile Erzurum’a taşınmayı düşündüklerini, kapsamlı bir çalışma olacağını dile getirmişlerdi. Biz de elimizden gelen her neyse yardımcı olacağımıza söz verdik. Ancak 10 aydır ofisleri kapalı” dedi.

 

Firma ortada yok!

 

Erzurum 1. Organize Sanayi Başkanı Murat Urkuç ise sözkonusu firma ile alakalı OSB’de bir çalışma olmadığını ifade ederek, “bizden önceki yönetim ile 2018 yıllarında bazı girişimler olmuş. Ancak şu ana kadar her hangi bir gelişme yok. Bizimle irtibata geçen bir firma da söz konusu değil” dedi.

 

Gerekeni yapmıştım

 

İki yıl önce eski Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı ve Gersan Holding’in temsilcilerinin katıldığı toplantıda, şarj ünitelerinin Erzurum 1. Organize Sanayii Bölgesi bünyesinde yer alan camlı binada yapılması için girişimde bulunulmuştu. Dönemin Erzurum OSB Başkanı Zafer Ergüney, “ o dönem biz de gerçekten çok heyecanlanmış, gereken tüm desteği de vereceğimizi söylemiştik. OSB’ye ait cam binayı gelip gezerek incelemiş, dayanıklılığını ölçmüşlerdi. Hatta şahsen inisiyatif alarak binayı yatırım yapacakları için çok ucuz bir fiyata vermiştik. Ancak o tarihten itibaren herhangi bir gelişme olmadı. Benim dönemimde gidenler bir daha geri gelmedi” ifadelerini kullandı.

 

2. OSB’de de durum aynı

 

Mustafa Ilıcalı’nın Hasankale yolu üzerinde tesis için yer kiralandığını belirtmesi üzerine görüşlerine başvurduğumuz 2. OSB Mütevelli Heyet Başkan Yardımcısı Saim Özakalın, “ şu ana kadar bu konuda bize başvuran firma yok. Şehrimize yapılacak her türlü yatırımda, oluşturulacak istihdamda taşın altına elimizi koymaya hazırız. Ancak şu an için böyle bir durum söz konusu değil” diye konuştu.

 

Vatandaş tepkili

 

Akit TV’de programı izleyen Erzurumlu vatandaşlar ise şehirde her hangi bir girişimin olmamasına rağmen, Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı’nın kesin bir dille konuşmasına tepki gösteriyor. Ilıcalı’nın projelerinin gerçeği yansıtmadığını ifade eden vatandaşlar, “ siyaseten bir şeyler söylenebilir, verilen vaatlerin bir kısmı yapılmayabilir. Bir yere kadar anlayışla karşılayabiliriz. Ancak Sayın Ilıcalı’nın açıkladığı projelerin hiç biri sonuca ulaşmadı. Mustafa Bey’in açıklamalarının altını dolduracak bir girişim yıllardır olmuyor” dediler.

Manolya BULUT-PUSULA

Kaynak: Editör:
Etiketler: Vatandaştan, Mustafa, Ilıcalı'ya, Tepki,
Yorumlar
Haber Yazılımı